• Ümumi İxrac (Almaniyadan Azərbaycana): 636.28 Milyon ABŞ dolları
• Ümumi İdxal (Azərbaycandan Almaniyaya): 921.79 Milyon ABŞ dolları
• Ümumi Ticarət Dövriyyəsi: 1.56 Milyard ABŞ dolları
Almaniyadan Azərbaycana ixrac əsasən maşın və avadanlıqlar, minik avtomobilləri və avtomobil ehtiyat hissələri, eləcə də sənaye avadanlıqlarından ibarətdir.
Almaniyanın Azərbaycandan idxalı isə hələ də əsasən xam neft və neft məhsullarından ibarətdir.
Beləliklə, Almaniya xüsusilə sənaye avadanlıqları, texnologiya və enerji ticarəti sahələrində Azərbaycan üçün mühüm Avropa iqtisadi tərəfdaşı olaraq qalır.
Enerji əməkdaşlığı
2025-ci ildə Azərbaycan Avropa üçün mühüm enerji təchizatçısı rolunu daha da möhkəmləndirmişdir. Ölkə təxminən 25,2 milyard kubmetr (bcm) təbii qaz ixrac etmiş, bunun təxminən 12,8 milyard kubmetri Avropa müştərilərinə çatdırılmışdır.
Azərbaycan Bolqarıstan, Xorvatiya, Yunanıstan, Macarıstan, İtaliya, Şimali Makedoniya, Rumıniya, Serbiya, Slovakiya və Sloveniya daxil olmaqla bir sıra Avropa ölkələrinə təbii qaz tədarükünü davam etdirir və 2026-cı ildən etibarən Almaniya və Avstriyaya da qaz ixracına başlamışdır. Bu əlavələrlə birlikdə Avropada qaz alan ölkələrin ümumi sayı 16-ya çatmışdır. Bu inkişaf Azərbaycanın Avropadakı coğrafi əhatə dairəsini genişləndirir və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolunu gücləndirir.
İtaliya Azərbaycan qazı üçün ən mühüm bazarlardan biri olaraq qalır. Avropaya ixracın əhəmiyyətli hissəsi Trans Adriatik Boru Kəməri (TAP) vasitəsilə İtaliyaya nəql olunur.
Biznes və investisiya mühiti
Azərbaycan xüsusilə enerji və enerji infrastrukturu, logistika və tranzit, tikinti və infrastruktur, kənd təsərrüfatı və qida emalı, həmçinin bərpa olunan enerji sahələrində cəlbedici bazar imkanları təqdim edir. Dövlət strateji sahələr üçün hədəfli dəstək proqramları və aydın inkişaf planları vasitəsilə investisiyaları təşviq edir.
Eyni zamanda, inzibati proseslər, şəffaflıq və tənzimləyici sabitlik sahələrində müəyyən çətinliklər mövcuddur. OECD-nin 7 pilləli risk kateqoriyasında 4-cü səviyyəyə aid olması ölkənin orta səviyyəli risk daşıdığını göstərir ki, bu da sürətlə inkişaf edən transformasiya bazarları üçün tipikdir.
Azərbaycan eyni zamanda strateji mövqeyə, zəngin xammal ehtiyatlarına, artan logistika əhəmiyyətinə və görünən islahat irəliləyişlərinə malikdir. Almaniya şirkətləri üçün xüsusilə infrastruktur, enerji, logistika, maşınqayırma, sənaye və bərpa olunan enerji sahələrində cəlbedici imkanlar mövcuddur.
Dayanıqlı inkişaf və iqlimin qorunması
Azərbaycan hazırda bərpa olunan enerji sahəsini məqsədyönlü şəkildə genişləndirir. Ölkə iqtisadi transformasiya çərçivəsində diversifikasiya və karbon emissiyasının azaldılması üzrə ambisiyalı proqram həyata keçirir. Hökumət xüsusilə günəş və külək enerjisi layihələrini, həmçinin enerji səmərəliliyinin artırılması tədbirlərini dəstəkləyir.
2030-cu ilə qədər milli enerji qarışığının təxminən 30%-i bərpa olunan enerji mənbələrindən təmin olunmalıdır. Paralel olaraq, Azərbaycan infrastruktur, kənd təsərrüfatı, su təsərrüfatı, rəqəmsallaşma və sənayenin modernləşdirilməsinə sərmayə yatıraraq iqtisadi artımı davamlılıqla birləşdirir.
Bu vəziyyət Almaniya şirkətləri üçün xüsusilə bərpa olunan enerji, enerji infrastrukturu, ətraf mühit texnologiyaları və sənaye səmərəliliyi sahələrində cəlbedici bazar imkanları yaradır.
Əhali, təbii ehtiyatlar və coğrafi mühit
Azərbaycan həm Xəzər hövzəsindəki əhəmiyyətli neft və qaz ehtiyatlarına, həm də digər mineral və təbii resurslara malikdir. Bunlara dəmir filizi, mis, qızıl, boksit və müxtəlif tikinti materialları daxildir. Bu xammal bazası sənaye, tikinti və emal sahələrinin inkişafını dəstəkləyir.
Bundan əlavə, məhsuldar kənd təsərrüfatı bölgələri və müxtəlif iqlim şəraitləri kənd təsərrüfatı istehsalı və qida emalı üçün əlverişli imkanlar yaradır. Ölkədə bərpa olunan enerji potensialı da böyükdür, xüsusilə külək və günəş enerjisi sahələrində.
Əhalisi nisbətən gənc və getdikcə urbanizasiya olunan ölkədə iqtisadi fəaliyyət əsasən Bakı metropoliteni ətrafında cəmləşib. Coğrafi müxtəliflik isə Xəzər dənizindən Qafqaza qədər enerji, infrastruktur, sənaye və kənd təsərrüfatı layihələri üçün geniş imkanlar yaradır.
Sənaye istehsalı
2025-ci ildə sənaye müəssisələri və fərdi sahibkarlar tərəfindən 37,1 milyard dollarlıq sənaye məhsulu istehsal edilmişdir ki, bu da 2024-cü illə müqayisədə 1,0% azalma deməkdir.
Mədənçıxarma sənayesi ümumi sənaye buraxılışının 59,6%-ni, emal sektoru isə 33,9%-ni təşkil etmişdir.
Neft-qaz sektorunda istehsal 2,0% azalsa da, qeyri-neft sektoru 5,5% artmışdır ki, bu da şaxələndirilmiş sənaye sahələrində davamlı artımı nümayiş etdirir.
Emal sənayesi daxilində aşağıdakı sahələrdə əhəmiyyətli artım müşahidə olunmuşdur:
• Əczaçılıq məhsulları (+86,3%)
• Ağac məmulatları (+57,0%)
• Toxuculuq sənayesi (+24,5%)
• Neft məhsulları (+13,7%)
• Qida məhsulları (+9,1%)
Eyni zamanda, avtonəqliyyat vasitələri, elektrik avadanlıqları və mebel kimi sahələrdə azalma qeydə alınmışdır.
Elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı sektoru 0,3% səviyyəsində cüzi artmış, su təchizatı və tullantıların idarə olunması sektoru isə 2,5% böyümüşdür.